O regatach

Przed nami 54, najstarsze w Polsce, regaty długodystansowe. Wszystko zaczęło się w 1936 roku na trasie z Torunia do Bydgoszczy. Na tym odcinku Wisły ścigano się z największym entuzjazmem w latach 50-70 XX wieku. Wtedy Wisła była jeszcze czysta. Teraz znowu jest czysta. Stąd odrodzenie w Polsce zainteresowania jedynym w swoim rodzaju żeglowaniem po wielkiej rzece.

Regaty na Wiśle są wyjątkowe, bo żeglowanie po rzece jest szczególnie wymagające. Wisła to niesamowita, czasami nieobliczalna rzeka. Rok temu na starcie w Ciechocinku spokojna rzeka zachęcała uczestników do kąpieli, a kilka godzin później w Toruniu, na wysokości nowego mostu, pokazała pazur. Zderzyły się nad nią dwie burze, co wywołało szkwał, który w jednej chwili wywrócił kilka łódek. Wisła uczy czytania wody. Przeszkody mogą pojawić się niespodziewanie. Przy niskiej wodzie wynurzają się rafy kamienne. Bywalcy Wisły dzielą się wiedzą, gdzie i przy jakiej wodzie pojawiają się te groźne przeszkody. Wisłę warto spróbować zrozumieć, uczyć się od niej. Regaty na Wiśle to najlepsza ku temu okazja.

Kilkukrotnie Regaty rozpoczynały się we Włocławku, kilkukrotnie w Ciechocinku. Tak będzie też w tym roku. Start do pierwszego etapu 54. Długodystansowych Regat na Wiśle zaplanowano w piątek, 31 maja 2019, o godzinie 10.30, z plaży miejskiej w Ciechocinku.

Pierwsze załogi oczekiwane są na mecie w Toruniu, na wysokości punktu widokowego, około godziny godziny 14. Zaś o godz. 18 rozpocznie się biesiada żeglarska przy Przystani Toruń. Imprezę uświetni występ zespołu EKT Gdynia.

Start do następnego etapu 1 czerwca, w sobotę, o godzinie 11.30. W Solcu pierwsze załogi powinny być około 14. Tradycyjnie uhonorowane zostaną najlepsze załogi w klasie samorządowej. Głównym trofeum w tej klasie jest puchar wojewody. Wieczorem przy Stanicy Ratownictwa Wodnego WOPR „Salina” uczestnicy regat będą mieli okazję świętować wraz całym miastem Dni Solca Kujawskiego.

Do trzeciego etapu, z Solca Kujawskiego do Brdyujścia, start zaplanowano 2 czerwca, w niedzielę, o godzinie 11.15. Około godziny 16, w siedzibie Yacht Clubu Polski Bydgoszcz, planowane jest zakończenie imprezy i wręczenie nagród. W tym nagrody głównej, czyli Pucharu Wisły fundowanego przez Ligę Morską i Rzeczną.

54. Długodystansowe Regaty na Wiśle wpisano do kalendarza imprez 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.